Mizong Quan

Mizong Quan zaliczamy do stylów północnych, do rodziny Długiej Pięści. Zwykle mówi się o nim jako o stylu zewnętrznym, natomiast ze względu na formę Yanqing Jia Zi oraz sposób wykonywania technik na dalszych etapach nauki faktycznie stanowi on także system wewnętrzny.

Twórca stylu Sun Tong w stworzonej przez siebie sztuce walki zawarł techniki wielu innych stylów, czy chińskich metod walki. Dlatego w Yanqing Quan występują zarówno niskie podcięcia (żelazna miotła), jak i kopnięcia z wyskoku. Podczas treningu kładzie się nacisk na pracę nóg, ale zawarte zostały także różnorodne techniki ręczne na przykład składające się na podstawowe pięć elementów Xingyi. Znajdujemy w systemie techniki rodem z Baji Quan, ale również charakterystyczną dla Pigua pracę rąk (np. pi zhang, wu long pan da). Styl Zagubionego Szlaku posiada także wspólne korzenie z technikami występującymi w Taichi Quan. Spotykamy tutaj w różnych konfiguracjach i układach technikę znaną w taichi jako prosty bicz, poza tym przykładowo - trzymanie kuli, czy podwójne pchnięcie. Oczywiście skuteczny styl nie może się obejść bez metod chodzenia po kole, które tutaj występują, chociaż różnią się od tych spotykanych w Bagua Zhang.

Nasza gałąź Yan Qing Quan kładzie nacisk na pracę kręgosłupa, co przynosi bardzo konkretne efekty w technikach obaleń i rzutów wykonywanych jako shuai jiao.

 

 

2011 Mizong Quan Wu Shu All Rights Reserved

Kodowanie: Projektowanie stron Wrocław