Etykieta

Zasady zachowania wśród szkół wu shu

Poniżej przedstawiamy zasady zachowania pośród społeczności chińskich sztuk walk. Stanowią one dosyć tradycyjne zasady i wytyczne stosowane w rzeczywistości chińskiej. Na gruncie polskim nie wszystkie zasady mogą mieć odzwierciedlenie i nie wszystkie mają sens. Już niedługo przedstawimy wytyczne dotyczące zachowanie w polskich szkołach mizong quan. 

W obrębie chińskich sztuka walk każda szkoła i każdy nauczyciel ma swój styl nauczania odpowiednich sposobów zachowania się. Jedne z nich związane są raczej z tradycją, inne zależne od sytuacji.

 

Zachowanie w obcych szkołach

Odwiedzając inną szkołę, powinieneś wiedzieć kilka rzeczy, aby innych nie obrażać. Jeżeli inna szkoła posiada ołtarz, na którym czci dawnych mistrzów systemu zwróć uwagę na to aby oddać przed nim honor. Bez pozwolenia prowadzącego, czy starszych studentów nie dotykaj broni ani przedmiotów treningowych w innej szkole.

Jeżeli obserwujesz trening nie rozmawiaj z kimś kto siedzi obok Ciebie. Chociaż możliwe, że mówisz o czymś, co nie jest związane z treningiem inni mogą pomyśleć, że ich krytykujesz. A więc rozmawiaj później. Weź pod uwagę, że ludzie, którzy trenują, nie mają pojęcia, co mówisz i mogą zareagować negatywnie na Twój śmiech lub uśmiech.

 

Odnośnie Twojej własnej szkoły

Kiedy cała Twoja szkoła je poza domem, przy czym siedzi się przy więcej niż jednym stole, ustal z kelnerem, żeby podawał najpierw posiłek na stół nauczyciela lub najważniejszej osoby. Ponieważ zazwyczaj zgodnie z regułą siedzi się przy okrągłym stole. Chińska tradycja nakazuje, że jedzenie podaje się bez unoszenia talerzy. Większość okrągłych stołów w chińskich restauracjach ma "obrotowy blat". Więc obracaj blat, żeby skierować do siebie jedzenie. Zwróć uwagę również na to, żeby Twój nauczyciel i starsi studenci, najpierw mogli wybrać, jeżeli ty obracasz blatem. Jeżeli stół nie posiada obrotowego blatu i trzy albo cztery dania do wyboru stoją na stole, jest w porządku powstać i podać do innej części stołu. Jeżeli ktoś inny na tym samym blacie sięga, zaczekaj, aby się z nim pałeczkami nie zderzyć, poczekaj aż inne osoby się obsłużą. Jeżeli jesz w chińskiej restauracji, jest przyjęte, aby czarkę z ryżem i pałeczki trzymać osobno i nabierać ryż bezpośrednio do ust.

Nie należy do chińskiej tradycji zachowanie popularne na zachodzie, że z różnych dań postawionych na stole nakładasz po trochu na swój talerz.

Jeżeli chcesz zrobić zdjęcia z nauczycielem i starszymi uczniami, daj zawsze nauczycielowi usiąść w pierwszym rzędzie, a sam stań z tyłu. Jeżeli zdarzyłoby się duże spotkanie poproś swojego nauczyciela lub osobę wyższą rangą, aby usiedli z przodu na środku, inne ważne osoby mogą siedzieć po obu stronach nauczyciela.

Także, jeżeli będziesz gospodarzem, pomimo to powinieneś stać w drugim rzędzie w środku za Twoim nauczycielem. Nawet, jeżeli obecne są osobistości lub gwiazdy filmowe, które są bardzo młode lub mają niższą rangę niż Twój nauczyciel poproś je, aby stanęły w drugim rzędzie obok Ciebie. Do zdjęcia nie siadaj nigdy z Twoim nauczycielem w pierwszym rzędzie, chyba, że sobie tego zażyczy. Wtedy Twój nauczyciel lub inna osoba, która ma wyższy stopień niż ty powinna stanąć za pierwszym rzędem.

Są nauczyciele, którzy pozwalają, gdy mówi się do nich po imieniu. W tym wypadku możesz to czynić w szkole. Ale poza szkołą zwracasz się do Twojego innego nauczyciela tylko wg jego tytułu i nazwiska. Nie wszyscy nauczyciele chcą, aby zwracać się do nich po imieniu. W ogóle Chińczycy tego nie lubią, chyba, że należysz do tego samego pokolenia, stanu społecznego lub posiadasz tą samą rangę co oni - nawet wtedy nie życzą sobie tego publicznie.

 

2011 Mizong Quan Wu Shu All Rights Reserved

Kodowanie: Projektowanie stron Wrocław